Konstrukcja dachu musi być wykonana solidnie. Jednocześnie dach jest zwieńczeniem całego domu i wtedy dochodzi do zamknięcia stanu surowego. Jednocześnie sama budowa jest dość skomplikowana, ale też czasochłonna. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej i poznać główne etapy budowy konstrukcji dachowej i zastosowanie akcesoriów do pokryć dachowych.
Na samym początku należy wybrać właściwy projekt dachu. Można pokusić się o stwierdzenie, że właśnie dach stanowi integralną część budynku. W projekcie domu znajdują się informacje o kształcie konstrukcji dachowej, ale też kątach nachylenia czy rozmieszczeniu krokwi. Na tym etapie należy również wybrać samo pokrycie dachowe. Doskonałym wybór można znaleźć w ofercie: https://www.4dgrupa.pl/produkty/pokrycia-dachowe. Pamiętajcie, że jest to o tyle ważne, że pokrycia dachowe mają różną masę, a to oczywiście wpływa na gęstość rozmieszczenia elementów więźby dachowej. Np. blachodachówka jest stosunkowo lekka i w tym przypadku również konstrukcja dachu nie musi być bardzo mocna. Natomiast konstrukcja musi być zdecydowanie odporniejsza na ciężar, gdy decydujecie się na dachówki ceramiczne. Już w projekcie znajdziecie też informacje na temat murłaty, która jest elementem nośnym konstrukcji dachowej. I właśnie na murłacie opierają się wszystkie krokwie. Trzeba też dobrać ilość krokiew, łat i kontrłat.
Drugim etapem jest wzniesienie więźby dachowej. Rozpoczyna się on od montażu murłaty, którą osadza się na szczycie ścian bocznych zawsze ostatniego piętra budynku bądź ostatniego stropu. Pamiętajcie, że murłaty muszą być umocowane bardzo głęboko w ścianie. Wykorzystuje się do tego specjalne szpile. Właśnie te szpile osadza się pionowo w przekroju ściany, a ich długość może wynosić nawet 2 metry. W niektórych przypadkach konieczne jest umieszczenie belek wiązarowych, ale w sposób poprzeczny, równoległy do krokwi. Gdy już zakończy się montaż murłaty, można przystąpić do montażu samych krokwi. Rozmieszczenie krokwi zależy od rodzaju dachu. Najłatwiej sytuacja wygląda, gdy ma się do czynienia z dachem dwuspadowym. W takim przypadku krokwie umieszcza się na przeciwległych ścianach domu i łączy się je na szczycie dachu pod określonym kątem. Należy jeszcze zamocować je do siebie i do więźby. Do tego celu stosuje się mocne śruby, a czasami atwy. Gotową już konstrukcję należy pokryć folią dachową. Dzięki temu zyskuje się szczelność i nieprzemakalność. Można wybrać folię wysokoprzepuszczalną albo niskoprzepuszczalną. Przy układaniu folii niezbędne jest stosowanie zakładek. Dodatkowo folia położona wyżej powinna nachodzić na tę położoną niżej.
Teraz możemy już przejść do łacenia. Ten etap rozpoczynamy od położenia kontrłat, które montujemy na krokwiach pokrytych folią. Niezbędny jest ich montaż w taki sposób, aby kontrłaty znajdujące się na dwóch przeciwległych powierzchniach łączyły się ze sobą u szczytu dachu, czyli właśnie w części kalenicowej. W ten prosty sposób zyskuje się przestrzeń wentylacyjną. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat funkcji kalenicy, to porady znajdziecie na stronie: https://www.montica.eu/kalenica-dachu-co-to-jest-i-jakie-ma-funkcje/. Teraz można już przejść do montażu łat, które montuje się poprzecznie w stosunku do krokwi. Pamiętajcie, że rozkład łat można ustalić, biorąc pod uwagę wybrane dachówki czy blachodachówki. Można już przejść do zamontowania akcesoriów dachowych, a także okien oraz okapu dachu, a po tym etapie można już układać pokrycie dachowe. Do wyboru jest choćby dachówka ceramiczna, betonowa czy blachodachówka.
Przeczytaj także
Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.
Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica