Jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych do izolacji poddasza jest folia. Czy wiesz czym są folie paroizolacyjne i paroprzepuszczalne? Czym się różnią oraz w jaki sposób się je montuje?
Jedną z podstawowych cech folii paroizolacyjnej jest nieprzepuszczalność pary wodnej, która powstaje w pomieszczeniu. Jest ona umieszczana od strony poddasza, bezpośrednio pod krokwiami, w przestrzeni znajdującej się pomiędzy ociepleniem, a płytami gipsowo-kartonowymi. Folię paroizolacyjną stosuje się po to, aby ochronić wykorzystaną do ocieplenia wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Dzięki folii możliwa jest też ochrona konstrukcji dachu.
Zastosowanie folii paroizolacyjnej pozwala doskonale uszczelnić dachy płaskie, a nawet ściany szkieletowe. Dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych – żółtym, białym, zielonym oraz niebieskim. W wersji podstawowej jest to produkt cienki, gładki oraz miękki, jednak w niektórych sytuacjach możliwe jest wykorzystanie produktu wzmocnionego siatką z tworzywa sztucznego lub też folii aluminiowej.
Analizując parametry membrany dachowej należy zwrócić uwagę na przepuszczalność produktu, która określana jest w liczbie gramów wody, jakie przedostają się przez 1 m2 folii w czasie 24 godzin. Ale wśród istotnych parametrów wymienić można grubość i gramaturę, a także odporność na rozerwanie.
Produkt, jakim jest folia dachowa jest sprzedawany w rolkach o długości 100 m oraz szerokości 2 m, w 4 różnych wariantach. Najwyższą szczelnością charakteryzują się produkty wykonane z polietylenu i polipropylenu. To najczęściej rozwiązania jednowarstwowe, które wzmocnione są specjalną siatką wykonaną z tworzywa sztucznego. Wyglądem przypominają folie budowlane. Alternatywą jest folia z membraną, charakteryzująca się zmiennym oporem dyfuzyjnym. Jest to produkt wykonany z polipropylenu, o budowie warstwowej, a dzięki właściwościom dyfuzyjnym świetnie dopasowuje się do wilgotności i ciśnienia. Nie należy stosować jej w kuchniach czy łazienkach, czyli w tych pomieszczeniach, które charakteryzują się wysoką wilgotnością. Kolejnym rozwiązaniem są folie metalizowane wykonane z polietylenu lub z polipropylenu. Poza warstwową budową cechują się one również specjalnym ekranem aluminiowym. W praktyce tego typu folie muszą być układane w taki sposób, aby warstwa metalizowana układana była w stronę pomieszczenia. Jest to rozwiązanie o szczególnych właściwościach – pozwala ograniczyć straty ciepła dzięki odbijaniu promieniowania cieplnego, dlatego rozwiązanie świetnie sprawdzi się w tych pomieszczeniach, w których występuje wysoki poziom wilgotności powietrza.
Zdecydowanie najwyższą grubością charakteryzują się ekrany termoizolacyjne, o budowie warstwowej. W wariancie tym warstwa zewnętrzna jest metalizowana, natomiast we wnętrzu występuje albo pianka polietylenowa, albo folia z pęcherzykami powietrza. Świetnie sprawdza się tam, gdzie ważna jest ochrona przed utratą ciepła w zimie, ale też ochroną przed przegrzaniem w lecie.
Przed rozpoczęciem montażu folii paroizolacyjnej koniecznie trzeba zapoznać się z zaleceniami i wymaganiami producenta. Jeśli produkt zostanie ułożony niewłaściwie, wówczas folia może ulec uszkodzeniu i powstać mogą nieszczelności. Miejsca te, jak również elementy styczne, trzeba dodatkowo zabezpieczyć, zaklejając taśmą. Trzeba pamiętać też o właściwym połączeniu folii w miejscu ścian szczytowych oraz w sąsiedztwie komina, wykorzystując w tym celu specjalną taśmę rozprężną. W montażu wykorzystywana jest listwa dociskowa. Dla prawidłowego funkcjonowania i zachowania właściwości produktu konieczne jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej, montując folię po wewnętrznej stronie krokwi, tuż po umieszczeniu termoizolacji. Bardzo ważne jest, aby w tym samym czasie nie wykonywać żadnych prac wykończeniowych mokrych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zawilgocenia i zniszczenia termoizolacji.
Szczególnym wariantem jest folia paroprzepuszczalna, nazywana również membraną dachową wstępnego krycia, ponieważ jest ona umieszczana bezpośrednio na wykonanym ociepleniu poddasza. Jej zadaniem jest ochrona ocieplenia przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Folia ta posiada specyficzne właściwości, dzięki czemu umożliwia odparowanie wody, jednocześnie chroniąc przed przeciekaniem. Świetnie sprawdzi się jako tymczasowe pokrycie dachu, spełniające swoją funkcję aż do 4 miesięcy. Stosowanie tego typu folii pozwala odprowadzanie wilgoci, która przenika z poddasza.
Przed zakupem konieczne jest sprawdzenie właściwości produktu, głównie współczynnika paroprzepuszczalności Sd oraz stopnia wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Zewnętrzna część folii charakteryzuje się perforowaną strukturą, z niewielkimi, lejkowatymi otworkami. W sytuacji, gdy będzie wykorzystywana do czasowego pokrycia dachu, powinno wybierać się produkt o szerokości co najmniej o 5 cm i wytrzymałości min. 300 N.
Montaż membrany dachowej rozpoczyna się od okapu, a folia przytwierdzona jest bezpośrednio do krokwi. W poziomych rzędach są one łączone na zakład, zwracając uwagę na prawidłowe ułożenie produktu. Folia przymocowywana jest gwoździami bądź specjalnymi zszywkami. Jeżeli podczas montażu dojdzie do uszkodzenia folii, niezbędne będzie wykorzystanie specjalnych łat foliowych, która łączone są dwustronną taśmą. Zajmując się montażem folii należy zwrócić szczególną uwagę na jej rozłożenie przy kominach bądź oknach, aby w miejscach tych nie doszło do jej załamywania czy pofałdowań.
Folia paroprzepuszczalna w budynkach, w których pokrycie dachowe zostało już wykonane, montowana jest od wewnątrz. Jest ona przytwierdzona do boków krokwi listewkami o przekroju 2×3 cm, a wykonanie rozpoczyna się od kalenicy.
Folie dachowe występują w dwóch wariantach – jako produkty paroizolacyjne oraz paroprzepuszczalne. Wybór właściwego wariantu zależy od wykorzystania produktu, ponieważ różnią się one między sobą specyficznymi parametrami i właściwościami.
W przypadku folii paroprzepuszczalnej jest ona przytwierdzona na zewnątrz krokwi i umożliwia odprowadzanie pary wodnej i wilgoci na zewnątrz. Natomiast w przypadku folii paroizolacyjnej – montowana jest ona od wewnątrz i pozwala chronić przed przenikaniem wilgoci do wnętrza, dzięki czemu skutecznie chroni warstwę termoizolacyjną budynku. Oba rodzaje folii są bardzo ważnym elementem ocieplania i izolacji pokrycia dachowego.
Przeczytaj także
Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.
Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica