Membrana dachowa jest zbrojeniem dachu mającym na celu stworzenie warstwy izolacyjnej chroniącej konstrukcję dachu przed wpływem wilgoci. Dodatkowo membrana stanowi okrycie termoizolacyjne odporne na działanie promieniowania UV, ognia i wysokich temperatur oddziałujących na powierzchnię dachów szczególnie w miesiącach letnich. Poprawny montaż jest niezbędny dla zachowania odpowiedniej termoizolacji przed wilgocią z zewnątrz, a także odprowadzanie wilgoci z ocieplenia.
Montaż membrany dachowej – etapy
Montaż membrany dachowej nie powinien przysporzyć większych trudności, o ile wykonawca zastosuje się do kilku podstawowych zasad. Można tę pracę wykonać samodzielnie, chociaż zaleca się skorzystać z wiedzy fachowej profesjonalistów.
- Przed rozpoczęciem rozkładania powłoki membrany należy upewnić się, czy strony przylegające do połaci dachu są właściwe. Strona wierzchnia (góra) ma na swojej powierzchni wydruk. Membranę dachową można układać zarówno bezpośrednio na krokwiach z pominięciem pełnego deskowania, jak i na kompletnych konstrukcjach dachowych z pełnym deskowaniem.
- Układanie rozpoczyna się warstwowo, od okapu. Zakończenie pasa materiału położonego równolegle, podkłada się po obróbkę blacharską wychodzącą do rynny. Zabieg ma na celu zabezpieczyć dach przed przedostaniem się wody pod warstwę membrany. Zszywki dekarskie rozmieszcza się liniowo, wzdłuż krokwi. Czynność wykonuje się przy wykorzystaniu takera (zszywacz metalowy).
- Na położoną membranę dachową montuje się kontrłaty. Miejsca przebicia powłoki zszywkami uszczelnia się samoprzylepną taśmą uszczelniającą bądź taśmą reperacyjną. Przestrzeń pomiędzy membraną dachową a ostatecznym pokryciem dachu, powstała w wyniku zastosowania kontrłatumożliwi odpowiednią wentylację.
- Pasy membrany układa się z zachowaniem odpowiedniego zakładu. W celu ułatwienia tej czynności producent oznaczył zakres zakładki linią na wierzchniej stronie powłoki. Zaleca się, by zakład wynosił około 15 cm, a w przypadku większego nachylenia połaci dachowej (przekraczającej 22 stopnie) nawet 20 cm.
- W przypadku łączeń pionowych krawędzie folii należy wywinąć i zamocować do krokwi za pomocą zszywek.
- Istotnym punktem pracy jest układanie membrany wokół komina. Zanim to nastąpi, pasy materiału przycina się na krzyż, dzięki czemu łatwiej jest zawinąć paski wchodzące na komin po 10 – 20 cm. W celu zamontowania nad kominem odpowiedniej rynny membranę dachową nacina się pod niewielkim kątem, po czym umieszcza się w to miejsce dodatkowy pas membrany i wywija ponownie do góry. Wszystko mocuje się do łat.
- Kosz dachowy jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów konstrukcji dachu, wyjątkowo podatnym na przeciekanie. Wzdłuż kosza kładzie się dodatkowy pas membrany, by następnie połączyć ją z resztą powłoki, stosując zakładkę.
- Membranę dachową należy przerzucić przez kalenicę. Można ją pozostawić w całości bądź rozciąć.
- Nie należy lekceważyć zakończenia folii. Pozostawienie go na krokwi prawdopodobnie spowoduje przeciek. Membrana dachowa powinna nachodzić na ścianę. Wymóg dotyczy dachów, które kończą się na ścianie szczytowej.
- Pewnej wprawy wymaga zabezpieczenia grzbietu dachu, jeżeli chce się to uczynić na tzw. zakład. W celu ułatwienia sobie zadania można wykorzystać dodatkowy pas membrany.
- Kładąc membranę dachową, należy przewidzieć i pozostawić otwory na montaż anten, kominka wentylacyjnego itp. W tym celu wykonuje się nacięcia w kształcie litery „H”, mocując końce do łat.
Drugą część połaci dachu wykonuje się w ten sam sposób.
Uwaga! Montaż membrany dachowej nie powinien odbywać się bezpośrednio na świeżo zaimpregnowanych elementach dachu. Oddziaływanie środków chroniących drewno może spowodować znaczącą zmianę parametrów technicznych membrany dachowej.
Przed użyciem należy zapoznać się z przewidywaną długością dozwolonego czasu ekspozycji membrany dachowej na promienie UV. Jest ona podana w specyfikacji produktu.
Narażenie membrany na dłuższy wpływ promieni słonecznych może doprowadzić do całkowitego zdegradowania warstw funkcyjnych folii. Więcej szczegółowych informacji nt. montażu membrany dachowej znajduje się w instrukcjach montażu, które dołączone są do każdego rodzaju membrany w formacie PDF w Strefie Membran.