Montaż taśmy kalenicowej może wydawać się skomplikowany, ale wcale tak nie jest – wystarczy poznać podstawy jej mocowania. O tym w poniższym artykule.
Na początek, nim jeszcze użyjemy taśmy kalenicowej, powinniśmy zgodnie ze sztuką ułożyć membranę dachową i nabić kontrłaty. Kiedy to zadanie będziemy już mieć za sobą, przejdźmy do kolejnego etapu, jakim jest zamontowanie wspornika łaty kalenicowej typu BL – blaszka, lub GW gwóźdź. Powinna znaleźć się w szycie dachu. Jeśli wybierzemy wspornik typu BL, musimy pamiętać, by odpowiednio go wyprofilować.
Kolejny krok to zamontowanie łat. Trzeba pamiętać o ich prawidłowym rozstawieniu, co zależne jest od tego, jaki model dachówki wybierzemy. Montaż zaczynamy od linii okapu. Łatę podkalenicową mocujemy w odpowiedniej odległości, 3,5-4,5 cm od szczytu dachu. Co dalej? Na wcześniej zamontowanych łatach powinniśmy ułożyć dachówkę, pamiętając oczywiście o najważniejszych zasadach sztuki dekarskiej. Na przymocowany wsporniku należy ułożyć, a następnie przykręcić łatę kalenicową.
Czas na taśmę kalenicową przychodzi, gdy ułożymy ostatni rząd dachówek. Przyklejamy ją na łacie kalenicowej – rozwijamy ją tam i przymocowujemy, używając do tego celu, na przykład zszywek (co 1 metr). Ważne, by krawędzie taśmy kalenicowe prawidłowo wyprofilować i szczelnie przykleić do dachówki za pomocą kleju butylowego. Nie można też zapominać o tym, by każdy gąsior zamontować klamrą – te zaś przykręcamy za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej.
Wiemy już, jak zamontować taśmę kalenicową, lecz do pełnego obrazu powinniśmy też pamiętać o ważnych czynnikach technicznych. Jeden z nich mówi o tym, że minimalny zakład taśmy na dachówkę wynosi 50 mm, jeśli zaś trzeba połączyć dwie taśmy kalenicowe – stosujemy zakład min. 75 mm. Co równie istotne, montaż taśmy kalenicowej musi odbywać się w odpowiednich warunkach o temperaturze otoczenia >5 st. C.
Jak widać, wystarczy krok po kroku wykonywać przedstawione w artykule zadania, by sprawnie, prawidłowo i bez zbędnych komplikacji zamontować taśmę kalenicową.
Przeczytaj także
Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.
Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica