Obróbka komina – jak poprawnie ją wykonać

Zastanawiasz się po co wykonywać obróbkę komina? Cel jest jeden: wykonanie uszczelnienia przestrzeni pomiędzy kominem, a połacią dachową. Jeszcze kilka lat temu zadanie nie należało do łatwych, wymagało sporo pracy i czasu, a nie zawsze udało się zrealizować zadanie w 100%. Na szczęście w ostatnich latach, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i pojawieniu się nowych rozwiązań technologicznych i materiałów sprawa nie jest już tak skomplikowana.

taśma kominowa

Komin – dlaczego wykonuje się jego obróbkę?

Komin przechodzi przez każdą z warstw dachu, dlatego jeśli podczas procesu obróbki uszczelnienie zostanie wykonane nieprawidłowo lub w ogóle pominiemy ten etap – konsekwencje z całą pewnością będziemy odczuwać nieco później. Przede wszystkim – wilgoć z opadów atmosferycznych będzie przedostawała się do wnętrza dachu, z czasem powodować będzie jego uszkodzenie. Brak odpowiedniej izolacji spowoduje nasiąkanie dachu, przeciekanie i stopniowe uszkadzanie całej konstrukcji domu.

Ponadto cała konstrukcja narażona jest na zdecydowanie odmienne warunki. Komin, który wystaje ponad dach stale podlega działaniom czynników atmosferycznych – wiatru, śniegu, deszczu czy słońca, dużym wyzwaniem jest też woda, zamarzająca zimą na powierzchni komina. Z kolei część znajdująca się pod pokryciem dachu narażona jest na nieco inne czynniki – głównie na działanie bardzo wysokich temperatur oraz spaliny, jakie towarzyszą procesowi spalania.

Inną kwestią są także walory estetyczne, ładnie wykonana obróbka sprawia, że całość – komin z dachem ładnie się ze sobą komponują, a całość wygląda naprawdę świetnie!

Jakie materiały potrzebne są do wykonania obróbki komina?

Należy pamiętać, że aby właściwie wykonać obróbkę komina trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Warunki panujące wewnątrz komina, a także czynniki, jakie oddziałują na część wystającą ponad budynek wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu, narzędzi oraz technik. Koniecznie trzeba tu postawić na materiały najwyższej jakości, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Szczelność jest tu kluczową kwestią.

Materiałów do obróbki komina można wykorzystać co najmniej kilka. Nadal jednym z najpowszechniej wykorzystywanych jest blacha. Cechuje się ona wysoką trwałością – jest odporna na różne, także bardzo trudne warunki atmosferyczne, w tym też wysoką temperaturę. Blachę ciężko jest uszkodzić, dzięki czemu uszczelnienie komina jest trwałe, a ryzyko przeciekania zredukowane do minimum. Warto dodać, że wykorzystanie blachy trapezowej lub blachy na rąbek nie należy do zadań łatwych, dlatego jego wykonanie lepiej jest powierzyć specjalistom.

Alternatywnym rozwiązaniem jest cegła klinkierowa, która świetnie sprawdza się podczas obróbki kominów systemowych. Jest to rozwiązanie stosowane tam, gdzie ogrzewanie domu wykorzystuje paliwa, których spalanie powoduje powstanie spalin ulegających skropleniu. Charakterystyczną cechą cegły klinkierowej jest jej naprawdę wysoka odporność zarówno na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. Dużą zaletą takiego rozwiązania są szerokie możliwości wykończeniowe, bo producenci przygotowują bardzo szeroki asortyment materiałów. Dostępne są różne warianty kolorystyczne, co sprawia, że bez problemu można dobrać optymalne rozwiązanie do każdego wariantu dachu.

Innym stosowanym rozwiązaniem jest taśma kominowa aluminiowa lub taśma kominowa ołowiana. Posiada ono wiele zalet, m.in. to, że jest to produkt gotowy do użycia, co jest dużym ułatwieniem. Wśród niewątpliwych atutów wskazać trzeba też wodoszczelność i niezwykła elastyczność. Dzięki temu poszczególne elementy można połączyć wyjątkowo dokładnie uzyskując wysoką szczelność. Prace montażowe wykorzystujące taśmy są znacznie prostsze, ponieważ nie są potrzebne żadne dodatkowe materiały klejące. Na taśmie umieszczony jest od spodniej warstwy klej butylowy, bardzo silny i wytrzymały.

Taśmy do obróbki komina

Taśmy kominowe są zatem bardzo wygodnym rozwiązaniem, stosunkowo łatwym podczas prac uszczelniających. Ze względu na wysoką elastyczność są rozwiązaniem, jakie genialnie wręcz sprawdzi się w dachach o różnym kształcie i stopniu nachylenia. Jednak aby ochrona przed wilgocią była faktycznie skuteczna musi zapewniać wysoką szczelność, a to wymaga prawidłowego montażu taśmy.

Zanim rozpoczęte zostaną prace związane z obróbką komina trzeba zwrócić uwagę na membranę dachową, która musi zostać właściwie przygotowana i odpowiednio ponacinana. Membranę należy układać w takim kierunku, w jakim woda będzie spływała z dachu. Co to oznacza w praktyce? Że membranę dachową należy najpierw przymocować z przodu komina, a następnie po jego bokach i na koniec z tyłu.

Wykorzystując do obróbki komina taśmę kominową trzeba pamiętać, że po oklejeniu komina krawędzie taśmy trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Świetnie sprawdzą się specjalne metalowe profile, które przykręcane są do ścianek komina.

Przeczytaj także

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

Kominek wentylacyjny – jak go poprawnie zamontować?

07.12.2022

Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Akcesoria dachowe – dlaczego warto z nich korzystać?

08.11.2022

Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.

Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica