Budując dom jednorodzinny pamiętać trzeba o wielu rzeczach. Jedną z nich są kominki wentylacyjne, wywietrzniki, rynny, anteny, a także rozplanowanie całego układu w taki sposób, aby zabezpieczyć swobodny dostęp do komina. Czy wiesz z czego składa się taki system? I jak go prawidłowo zaprojektować i wykonać?
Komunikacja dachowa musi zostać zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić swobodny dostęp do wszystkich elementów systemu. Efekt ten można osiągnąć dzięki wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów kominiarskich, takich jak: funkcjonalny wyłaz na dach oraz dzięki ławom i stopniom kominiarskim. Dzięki nim można właściwie zadbać o dostęp do dachu, co jest istotne np. w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Pominięcie któregokolwiek z elementów sprawi, że kominiarz będzie miał znacznie utrudniony dostęp do systemu kominowego. W przypadku gdy konieczne będzie oczyszczenie układu, przy braku funkcjonalnego wyłazu, stopni czy ław, nie tylko zwiększy się czas wykonania usługi (ze względu na trudny dostęp), ale z całą pewnością wzrośnie również jej koszt.
Dobrze zaprojektowany system, a także podstawowe umiejętności i wiedza często pozwalają samodzielnie zadbać o bieżące prace konserwacyjne, do jest dużym ułatwieniem i oszczędnością. W takich sytuacjach można dokonać m.in. kontroli przewodów kominowych czy nasady kominowej, ale również dachowego systemu oblodzeniowego. Właściwie przygotowany system komunikacji dachowej sprawia, że bez problemu można samodzielnie wykonać drobne naprawy poszycia dachowego.
Komunikacja dachowa to system pewnych elementów, poprawiających dostęp do dachu i przewodu kominowego. Wśród nich wymienić należy:
W praktyce nie na każdym dachu znajdują się stopnie i ławy. Obowiązkowo muszą one znaleźć się na dachach, gdy kąt ich nachylenia będzie większy niż 25 stopni. To, czy konieczne będzie ich wykonanie zależy również od materiału, wykorzystanego do wykonania pokrycia dachowego. Np. niektóre warianty dachówek cechują się dość niską odpornością, są kruche i łatwo mogą się łamać, dlatego przygotowane ławy oraz stopnie mogą skutecznie ochronić je przed uszkodzeniem podczas prowadzonych niezbędnych prac konserwatorskich.
Specjaliści rekomendują wykorzystanie systemu opartego na stopniach i ławach również w przypadku wykonania dachu o niższym kącie nachylenia.
Przepisy prawa ściśle regulują obowiązki wykonania systemu dachowego wskazując, że jeśli budynek posiada co najmniej dwie kondygnacje naziemne, to wykonanie wyłazu lub wyjścia na dach jest obowiązkowe. Zapis ten oznacza, że jest to w zasadzie obowiązek większości osób – bo zapis o dwóch kondygnacjach dotyczy także budynków jednorodzinnych, z tak cenionym przez wiele osób poddaszem użytkowym. Ale to nie jedyne obwarowanie, bo element ten musi posiadać określone rozmiary. Minimalna wielkość klapy nie może być mniejsza niż 80 × 80 cm. Instalacja wyłazu w postaci okna jest rozwiązaniem praktycznym, a do tego wyjątkowo estetycznym. Poza możliwością uzyskania dodatkowego źródła światła i wentylacji – wykorzystanie okna zapewnia odpowiednią szczelność, co chroni przed utratą ciepła i wilgocią, co jest szczególnie ważne w przypadku poddaszy użytkowych. Fajnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyłazów charakteryzujących się wyższymi niż standardowe parametrami izolacyjności.
Dopuszcza się możliwość wykonania włazu także w formie drzwi, przy czym wybierając takie rozwiązanie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na przepisy, gdyż minimalny wymiar włazu w takiej sytuacji nie może być mniejszy niż 190 cm wysokości oraz 80 cm szerokości. W przypadku domów jednorodzinnych takie rozwiązanie jest jednak mało praktyczne i rzadko stosowane.
Trzeba pamiętać, że wykonanie włazu na dach to nie tylko obowiązek narzucony przez prawo. To zwiększenie wygody i bezpieczeństwa, jak też rozwiązanie funkcjonalne i bardzo praktyczne. Wybierając odpowiedni wariant pod uwagę wziąć należy nie tylko minimalny rozmiar wskazany przez przepisy, ale też inne czynniki, w tym: kąt nachylenia pokrycia dachowego oraz materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Dość uniwersalnym rozwiązaniem są połaciowe okna, ponieważ mogą zostać zamontowane właściwie w każdej konfiguracji, co daje dużą elastyczność. Cechują się one określoną budową – zamknięte najczęściej w drewnianej lub plastikowej ramie, w której zastosowano specjalny kołnierz oraz szyby. Te ostatnie dobierane są w zależności od potrzeb izolacyjnych. Istnieje możliwość instalacji włazu kominiarskiego nieprzezroczystego, w którym zamiast szyby wykorzystywana jest blacha.
Wyłazem kominiarskim może być także okno połaciowe, w którym zastosowany zostanie mechanizm otwierania uchylno-obrotowy, przy czym wykorzystując takie rozwiązanie należy pamiętać, że oś obrotu musi znaleźć się wyżej niż w standardowym ustawieniu. Projektując wyłaz trzeba koniecznie pamiętać o wykonaniu ławy kominiarskiej – na poszyciu dachu, pod wyłazem. Powinna ona być tej samej szerokości co wyłaz, aby właściwie zapewnić bezpieczeństwo osobie wychodzącej na zewnątrz.
Praktycznym rozwiązaniem jest wybór takiego projektu systemu komunikacji dachowej, w którym wyłaz znajdował się będzie blisko komina, aby w miarę możliwości maksymalnie skrócić odległość od komina.
Co ciekawe wyłazy kominiarskie muszą być wykonane również na dachach płaskich. Podobnie jak w przypadku dachów skośnych – także tutaj pamiętać trzeba o minimalnych rozmiarach włazu, tj. minimum 80 na 80 cm z otwieraniem na zewnątrz. Wykorzystanie płaskiego pokrycia dachowego wiąże się natomiast jeszcze z jednym obowiązkiem – konieczne jest wykonanie tzw. wpustów dachowych, których zadaniem jest zapobieganie gromadzeniu wody.
Określenie wydatków związanych z wykonaniem wyłazu i całego systemu komunikacji dachowej nie będzie możliwe bez uwzględnienia specyficznych cech projektu danego budynku. Zasada jest jednak dość prosta – im większa powierzchnia dachu oraz im większa odległość od komina do wyłazu, tym koszt będzie większy. Tym, co ma wpływ na finalną cenę jest także materiał, z jakiego system zostanie wykonany. Sporą oszczędnością może okazać się wybór wyłazu wykonanego z blachy. Okno wyłazowe jest rozwiązaniem z całą pewnością bardziej estetycznym, często też bardziej funkcjonalnym, ale produkt o dobrych parametrach izolacyjnych wymaga większych nakładów finansowych.
Finalny koszt wykonania systemu komunikacji dachowej wzrasta także wtedy, gdy decydujemy się na wykorzystanie dodatkowych elementów, takich jak: ograniczniki czy regulatory stopnia otwarcia, a także montaż blokady zabezpieczającej przed zatrzaśnięciem okna.
Decydując się na konkretne rozwiązania trzeba pamiętać, że właściwe i dokładne zaplanowanie i wykonanie komunikacji dachowej to nie tylko funkcjonalność i łatwy dostęp do poszczególnych elementów, ale też inwestycja w bezpieczeństwo domowników. Analizując koszty w perspektywie długookresowej nie można zapominać też o oszczędnościach, gdy awaria systemu kominowego lub dachu wymagała będzie interwencji specjalisty.
Przeczytaj także
Dużą rolę w odprowadzaniu wilgoci i pary wodnej, a tym samym zapobieganiu gromadzenia się ich nadmiaru wewnątrz domu ma kominek wentylacyjny. Warto dowiedzieć się, jak go poprawnie zamontować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Akcesoria dachowe takie jak komunikacja dachowa, ochrona okapu czy elementy montażowe, pełnią ważną funkcję w konstrukcji dachu. Zobacz, o czym warto pamiętać przy jego budowie.
Zobacz gdzie możesz kupić produkty marki Montica